660ESDR
Anti-Static, Oil Resistant, Triple Dipped PVC Glove
Product Features
- Flexible & soft glove with excellent abrasion resistance
- Coating provides extra oil & abrasion resistance, as well as increased durability
- Aids in preventing a spark caused by static electricity which helps avoid accidental explosions
- Vertical resistance (palm/back: 3.50 x 107 Ω) / (Cuff: 2.74 x 107 Ω) according to EN 16350: 2014
- Absorbs perspiration, for ultra-comfortable extended wear
- Rough textured finish enhances grip
- Thickness: 1.3mm
Certifications
CAT III
EN ISO 374-1:2016
+ A1:2018 - TYPE A
+ A1:2018 - TYPE A
A, J, K, L, M, N, O
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
4121X
EN 16350:2014
EN ISO 374-5:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
Micro Organisms + Virus
EN 388:2016
4121X
Features
Further Information
Ensures grip & increases the glove's abrasion resistance & durability. The gloves are also oil & chemical resistant.
Product Specifics
| Coating | PVC |
|---|---|
| Coating Type | Palm Coated |
| Construction Type | Dipped |
| Cuff Style | Gauntlet |
| Liner | Cotton |
| Series | 660 |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | III |
| EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A | A, J, K, L, M, N, O |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 4121X |
| EN 16350:2014 | ✓ |
| EN ISO 374-5:2016 + A1:2018 | Micro Organisms + Virus |
| EN 388:2016 | 4121X |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 4121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
EN 388:2016
| Value | 4121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A
| Value | A, J, K, L, M, N, O |
|---|---|
| Type A | At least 6 chemicals for 30 minutes |
| A | Methanol |
| J | n-Heptane |
| K | Sodium Hydroxide 40% |
| L | Sulphuric Acid 96% |
| M | Nitric Acid 65% |
| N | Acetic Acid 99% |
| O | Ammonoim Hydroxide 25% |
Selected Option Specifics
| SKU | SHO6703 |
|---|---|
| Size | 9/L |
| Main Colour | Black |
| SKU | SHO6704 |
|---|---|
| Size | 10/XL |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 60 |
| Packs Per Case | 6 |
| Units per Pallet | 1440 |
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 60 |
| Packs Per Case | 6 |
| Units per Pallet | 1440 |
Packaging
| Weight | 186g |
|---|---|
| Pack weight | 2.23kg |
| Case height | 41.5cm |
| Case length | 46cm |
| Case width | 38cm |
| Case weight | 13.4kg |
| Weight | 214g |
|---|---|
| Pack weight | 2.5kg |
| Case height | 41.5cm |
| Case length | 46cm |
| Case width | 38cm |
| Case weight | 15kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth.
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown.
Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
Chemical resistant glove. Not suitable for cut, heat, thermal, electrical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement
Recommendations for Use
Chemical resistant glove. Not suitable for cut, heat, thermal, electrical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement
You may also like
EMG738
Cut Level C / A3 Cut Resistant Glove with Nitrile Sandy Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4X43C | EN 407:2020:X1XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A3, 6, 4
Rialto
Nitrile Gauntlet Providing Protection From Chemicals & Liquids
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:A, J, K, L, M, N, O, P, T | EN 388:2016 + A1:2018:4101X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 388:2016:4101X
Sapphire Total Lite
High Dexterity Fully Coated Nitrile Medium Cut Resistant Glove
EN 388:2016 + A1:2018:4X43C | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A3, 4, 4 | EN 388:2016:4X42C
Sapphire Xtreme
Flexible Glove with Level E Cut Resistance
EN 388:2016 + A1:2018:4X44E | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A5, X, X
660ESDR
Enquiry for: 660ESDR
Thank you for your message. We'll be in touch soon.