7540
Single Use 100% Nitrile Food Handling Approved Gloves
Product Features
- Single-use 100% nitrile disposable glove
- Powder-free and approved for food-handling
- Second skin feel, softer texture and easy donning
- Latex-free to avoid type I and type IV latex allergies
- Chlorinated to offer more comfort, grip and reduce tackiness
- Textured finish on fingertips to enhance grip
- Low-modulus formulation to improve fit and reduce fatigue
- Dual labelling: PPE and medical
Certifications
CAT III
EN ISO 374-1:2016
+ A1:2018 - TYPE C
+ A1:2018 - TYPE C
J, K
EN ISO 374-5:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
Micro Organisms
Features
Further Information
Single-use nitrile glove with high performance against penetration and projection of chemicals. Low modulus formulation to improve fit and reduce fatigue.
Product Specifics
| AQL | 0.65 |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Cuff Style | Beaded |
| Liner | Nitrile |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | III |
| EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type C | J, K |
| EN 455 | ✓ |
| EN ISO 374-5:2016 + A1:2018 | Micro Organisms |
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type C
| Value | J, K |
|---|---|
| Type C | At least 1 chemical for 10 minutes |
| J | n-Heptane |
| K | Sodium Hydroxide 40% |
Selected Option Specifics
| SKU | SHO75404 |
|---|---|
| Size | 10/XL |
| Main Colour | Blue |
Ordering information
| Case Quantity | 20 |
|---|
Packaging
| Unit Height | 250mm |
|---|---|
| Unit Length | 240mm |
| Unit Width | 110mm |
| Weight | 611g |
| Case height | 25cm |
| Case length | 48cm |
| Case width | 40cm |
| Case weight | 14.1kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth. Note: The performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown. Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
Single use glove. Not suitable for thermal, electrical, heavy chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
7502PF
Biodegradable, Chemical Resistant and Powder Free Disposable Glove with No Accelerator
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type C:K, T | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 21420:2020
7555 EBT
Biodegradable 100% Nitrile Glove; Free From Powder & Silicone
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:J, K, P, T | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus
NX520
Nitrile Examination Gloves, Non-Sterile, Powder Free
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:K, P, T | EN 455 | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 21420:2020
TX565
Single Use Glove, 100% Nitrile, Powder Free, 240mm Long, 0.14mm Thick, AQL 0.65
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:J, K, P, T | EN 455 | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus
7540
Enquiry for: 7540
Thank you for your message. We'll be in touch soon.