A0520
Anti-Static Work Glove with Specialised Coating
Product Features
- A light, elastic low-lint glove, resistant to deformation and which keeps its shape longer
- Protects handled objects
- Breathable back of hand to reduce perspiration
- Minimal allergy risks
- Designed for easy movement and continuous wear
- No irritation by seams in contact with the skin
Certifications
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
4121X
EN 16350:2014
EN 388:2016
4121X
Features
Further Information
A high quality anti-static glove that contains no conductive fibres. The polyurethane coating contains dissipative particles which protect components from static electricity. This nylon liner offers dexterity and comfort without sacrificing mechanical resistance. Ideal glove to protect handled objects.
Product Specifics
| Coating | Polyurethane |
|---|---|
| Coating Type | Palm Coated |
| Cuff Style | Elasticated Knit Wrist |
| Liner | Polyester |
| Series | A0 |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| Cat Level | II |
|---|---|
| EN 388:2016 + A1:2018 | 4121X |
| EN 16350:2014 | ✓ |
| EN 388:2016 | 4121X |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 4121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
EN 388:2016
| Value | 4121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
Selected Option Specifics
| SKU | SHOA5202 |
|---|---|
| Size | 8/M |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | Grey |
| SKU | SHOA5204 |
|---|---|
| Size | 10/XL |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | Grey |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 240 |
| Packs Per Case | 24 |
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 240 |
| Packs Per Case | 24 |
Packaging
| Weight | 27.08g |
|---|---|
| Pack weight | 0.27kg |
| Case height | 29cm |
| Case length | 50cm |
| Case width | 40cm |
| Case weight | 6.5kg |
| Weight | 28.33g |
|---|---|
| Pack weight | 0.28kg |
| Case height | 31cm |
| Case length | 52.5cm |
| Case width | 42cm |
| Case weight | 6.8kg |
Disposal
Discard used gloves in compliance with local regulations.
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth.
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown.
Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
Gloves provide protection from chemical and mechanical hazards shown. Do not use gloves that show signs of wear. Do not wear gloves when there is a risk of entanglement by moving parts of machines.
Recommendations for Use
Gloves provide protection from chemical and mechanical hazards shown. Do not use gloves that show signs of wear. Do not wear gloves when there is a risk of entanglement by moving parts of machines.
You may also like
GW345
Insulated glove with soft non-slip coating
EN 388:2016 + A1:2018:2141X | EN 407:2020:X2XXXX
TRC775
Lightweight High Cut Resistant Glove With Crinkle Latex Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4X43F | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020
620
Double-Dipped, Medium Weight PVC Gauntlet
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type C:K, L | EN 388:2016 + A1:2018:3121X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 388:2016:3121X
Torq D-Flect Plus
Medium Cut Resistant Impact Protection Glove with Excellent Oil Grip Properties
EN 388:2016 + A1:2018:4X42DP
A0520
Enquiry for: A0520
Thank you for your message. We'll be in touch soon.