Digit 5
Level 5 Cut Protection, PU Palm with Open Finger Design
Product Features
- 3 open finger design
- Machine knitted liner constructed using HPPE fibres blended with Nylon and other synthetic yarns
- Flexible polyurethane palm
- Lightweight and breathable
- Sanitized antimicrobial finish provides extra freshness
- Elasticated wrist for a secure comfortable fit
Certifications
CAT II
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
4X43B
Further Information
Digit 5 provides cut protection to the non-exposed parts of the hand whilst enabling precise handling in applications necessitating open fingertip contact. The flexible PU coating to the palm and to two fingertips enables a secure grip in light oil and dry handling conditions.
Product Specifics
| Coating | Polyurethane |
|---|---|
| Coating Type | Palm Coated |
| Construction Type | Knitted |
| Cuff Style | Elasticated Knit Wrist |
| Gauge | 13 |
| Liner | Glass Fibre, HPPE, Nylon |
| Series | Digit |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 4X43B |
| EN 388:2003 | 4543 |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 4X43B | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | B(A-F) |
EN 388:2003
| Value | 4543 | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance | 5(1-5) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 3(1-4) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY731 |
|---|---|
| Size | 7/S |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Weight | 67.25g |
|---|---|
| Pack weight | 0.67kg |
| Case height | 32cm |
| Case length | 52cm |
| Case width | 23cm |
| Case weight | 8.07kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth. Note: The performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown. Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
General handling glove with cut protection. Not suitable for thermal, electrical and chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
S-TEX KV3
Excellent Cut Resistance with a Latex Coated Palm
EN 388:2016 + A1:2018:3X44F | EN 407:2020:X2XXXX | EN 388:2016:3X44F
Skytec Redeem
Multi-Purpose Glove Made From Recycled Polyester
EN 388:2016 + A1:2018:4121X | EN 21420:2020 | EN 388:2016:4121X
CLEARANCE
4552
Biodegradable, Multi-Purpose Glove with Sponge Nitrile Grip
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:J, K, L, M, N, O, P, T | EN 407:2020:X1XXXX | EN 388:2003:4121
BMG215
Soft & Durable Nitrile Foam Coated Glove
EN 388:2016 + A1:2018:4131X | EN 388:2016:4131X
Digit 5
Enquiry for: Digit 5
Thank you for your message. We'll be in touch soon.