DS45
Protective Sleeve, Uncoated
Product Features
- Protection for the entire arm
- Comfortable and flexible seamless knit
- Elasticated cuff
- Minimal allergy risks
- No irritation by seams in contact with the skin
Certifications
CAT II
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
4240A
EN 388:2016
4240A
Features
Further Information
45cm long elasticated HPPE sleeve offering cut protection to the forearm and over the elbow. Can complement any Showa glove to enhance safety.
Product Specifics
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Construction Type | Knitted |
| Cuff Style | Elasticated Knit Wrist |
| Gauge | 13 |
| Liner | Engineered HPPE, HPPE |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 4240A |
| EN 388:2016 | 4240A |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 4240A | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 2(1-5) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | A(A-F) |
EN 388:2016
| Value | 4240A | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 2(1-5) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | A(A-F) |
Selected Option Specifics
| SKU | SHODS45 |
|---|---|
| Size | 18" |
| Main Colour | White |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Weight | 90g |
|---|---|
| Pack weight | 1.03kg |
| Case height | 36cm |
| Case length | 56cm |
| Case width | 40cm |
| Case weight | 12.4kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth.
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown.
Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
General handling sleeve. Not suitable for high cut, heat, thermal, electrical, chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement
You may also like
Kopter
Cut Resistant Sleeve For Full Arm Protection
EN 388:2016 + A1:2018:3X41D | EN 407:2004:X1XXXX | EN 420:2003 + A1:2009 | ANSI/ISEA 105:2016:A4, X, X | EN 388:2016:3X41D
Nevada
Medium Weight Cut Resistant Sleeves
EN 388:2016 + A1:2018:2X41C | EN 407:2004:X2XXXX | EN 420:2003 + A1:2009 | ANSI/ISEA 105:2016:A3, X, X
CLEARANCE
Alpha Solway Chemsol Plus CPS15
Chemical Splash Sleeve
EN 1149-5:2008 | EN 14605:2005 + A1:2009:Type PB [4]
CLEARANCE
AGS15
Hard Wearing Clothing For the Agricultural Industry
EN 14605:2005 + A1:2009:Type PB [4] | EN 343:2019:4-1-X
DS45
Enquiry for: DS45
Thank you for your message. We'll be in touch soon.