Glovezon-Pack-A
Sealing Kit to Fix Chemical Gloves to Sleeves with a Chemical-Tight Connection. Simple to Use and Reusable
Product Features
- Makes donning and doffing secure and easy
- Provides a totally splash-proof seal at sleeve ends, preventing injuries to the wearer
- Reusable, cost effective solution
Features
Further Information
Glovezon ensures an effective barrier exists where your glove and chemical suit meet. Can be used with all types of unsupported, nitrile, rubber etc., PVC or other supported gloves. Needs only a 30 - 35cm glove length, therefore reducing the cost of gloves. All components of the kit are re-usable, making for a cost effective solution. The system allows choice of glove and correct size selection for the wearer. Available on all sleeved Skytec Garments.
Product Specifics
| Reusable | ✓ |
|---|
Selected Option Specifics
| SKU | CMMIM/004030/BC9 |
|---|---|
| Size | One-Size |
| Main Colour | Yellow |
| Secondary Colour | Blue |
| Clothing Type | Accessories |
Ordering information
| Case Quantity | 50 |
|---|---|
| Units per Pallet | 3840 |
Packaging
| Unit Height | 50mm |
|---|---|
| Unit Length | 260mm |
| Unit Width | 200mm |
| Weight | 110g |
| Case height | 48cm |
| Case length | 41cm |
| Case width | 34.5cm |
| Case weight | 6.3kg |
You may also like
NEW
CMBH-EWA
Chemical Splash Boilersuit with Elasticated Wrists & Ankles
EN 14605:2005 + A1:2009:Type 3,Type 4 | ASTM F903
CLEARANCE
Alpha Solway Chemsol Plus CPBH-R
Chemical Splash Boilersuit
EN 1149-5:2008 | EN 14605:2005 + A1:2009:Type 3,Type 4 | EN 14116:2008:Index 1/5H/40 | ASTM F903 | ASTM D6413
FRBH-EW-R
Chem FR Boilersuit with Hood, Elasticated Wrists and Reflective Tape
EN 1149-5:2018 | EN 14605:2005 + A1:2009:Type 3,Type 4 | EN 11612:2015:A1,B1,C1
CMBH-EW
Chemical Splash Boilersuit with Elasticated Wrists
EN 14605:2005 + A1:2009:Type 3,Type 4 | ASTM F903
Glovezon-Pack-A
Enquiry for: Glovezon-Pack-A
Thank you for your message. We'll be in touch soon.