Neo Grab 6781R
Insulated Work Glove For Heat & Cold
Product Features
- Heat protection up to 250 degree Celsius
- Multi-dipped in premium grade neoprene for quality and durability
- Provides protection against acids, caustics, oils, greases and many solvents
- Excellent all-around protection against physical hazards such as abrasion and cut
- Cotton liner
- Full neoprene coating
- 12" Gauntlet
- Rough grip
Certifications
EN ISO 374-1:2016
+ A1:2018 - TYPE A
+ A1:2018 - TYPE A
A, J, K, L, M, O, P, S, T
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
3121X
EN 407:2020
32XXXX
EN 511:2006
1 1 X
EN ISO 374-5:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
Micro Organisms
EN 388:2016
3121X
FOOD SAFE
Features
Further Information
Heavy duty Neoprene chemical glove with high grip properties and heat protection.
Product Specifics
| Coating | Neoprene, Foam Neoprene |
|---|---|
| Coating Type | Fully Coated |
| Cuff Style | Gauntlet |
| Food Safe | ✓ |
| Liner | Cotton |
| Series | Neo Grab |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| Cat Level | III |
|---|---|
| EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A | A, J, K, L, M, O, P, S, T |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 3121X |
| EN 407:2020 | 32XXXX |
| EN 511 | 1 1 X |
| EN ISO 374-5:2016 + A1:2018 | Micro Organisms |
| EN 21420:2020 | ✓ |
| EN 388:2016 | 3121X |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 3121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
EN 407:2020
| Value | 32XXXX | |
|---|---|---|
| Flame Spread Resistance | 3(1-4) | |
| Contact Heat Resistance | 2(1-4) |
EN 511:2006
| Value | 1 1 X | |
|---|---|---|
| Convective Cold | 1(1-4) | |
| Contact Cold | 1(1-4) |
EN 388:2016
| Value | 3121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A
| Value | A, J, K, L, M, O, P, S, T |
|---|---|
| Type A | At least 6 chemicals for 30 minutes |
| A | Methanol |
| J | n-Heptane |
| K | Sodium Hydroxide 40% |
| L | Sulphuric Acid 96% |
| M | Nitric Acid 65% |
| O | Ammonoim Hydroxide 25% |
| P | Hydrogen Peroxide 30% |
| S | Hydrofluoric acid 40% |
| T | Formaldehyde 37% |
Selected Option Specifics
| SKU | BST6781R3 |
|---|---|
| Size | 10/L |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 1 |
|---|---|
| Case Quantity | 36 |
| Packs Per Case | 36 |
Packaging
| Unit Height | 30mm |
|---|---|
| Unit Length | 300mm |
| Unit Width | 150mm |
| Pack height | 39cm |
| Pack length | 36cm |
| Pack width | 19cm |
| Weight | 257g |
| Pack weight | 3.08kg |
| Case height | 18cm |
| Case length | 37cm |
| Case width | 40cm |
| Case weight | 3.08kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth.
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown.
Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
Chemical resistant glove. Not suitable for cut, heat (beyond 250C), thermal, electrical protection. Do not use near moving machinery if there is a risk of entanglement.
You may also like
TRC702
A Lightweight and Durable Glove Offering a Medium Level of Cut Protection. Made with Recycled Polyester
EN 388:2016 + A1:2018:4X43C | EN 420:2003 + A1:2009 | ANSI/ISEA 105:2016:A3, X, X | EN 388:2016:4X43C
Butyl II 874
Superior Resistance to Highly Corrosive Acids
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:A, B, C, I, K, L, M, N, P, S, T | EN 388:2016 + A1:2018:2110X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 388:2016:0010X
BMG344
Recycled Cotton Work Glove with Crinkle Latex Palm
EN 388:2016 + A1:2018:3142X | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:X, 4, 3 | EN 388:2016:3142X
NSK26
Chemical Resistant Dual Nitrile Coated Gauntlet Offering Full Forearm Protection
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:J, K, L, O, P, T | EN 388:2016 + A1:2018:4112X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 388:2016:4112X
Neo Grab 6781R
Enquiry for: Neo Grab 6781R
Thank you for your message. We'll be in touch soon.