660/34 Extended Cuff PVC Gauntlet
Durable, Oil Resistant Three-Quarter Gauntlet
Product Features
- A flexible, soft three quarter gauntlet for extended forearm protection
- Absorbs perspiration, for ultra comfortable extended wear and with good mechanical resistance
- Seals and protects the hand against chemicals while remaining flexible
- Impermeable for working in damp or greasy environments, enabling you to grip objects securely
- Excellent abrasion resistance (EN388 Level 4)
- Surface provides tactile feel and better grip
- Greater hygiene
- Designed for easy movement and continuous wear
Certifications
CAT III
EN ISO 374-1:2016
+ A1:2018 - TYPE B
+ A1:2018 - TYPE B
J, K, L
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
4121X
EN 16350:2014
EN ISO 374-5:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
Micro Organisms
EN 388:2016
4121X
Further Information
Strong, yet extremely soft and flexible. The 660 features a soft comfortable cotton lining and the rough textured coating ensures grip and increases the glove's abrasion resistance and durability. The gloves are also oil and chemical resistant.
Product Specifics
| Coating | PVC |
|---|---|
| Coating Type | Partly Coated |
| Construction Type | Dipped |
| Cuff Style | Gauntlet |
| Liner | Cotton |
| Series | 660 |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | III |
| EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B | J, K, L |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 4121X |
| EN 16350:2014 | ✓ |
| EN ISO 374-5:2016 + A1:2018 | Micro Organisms |
| EN 388:2016 | 4121X |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 4121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
EN 388:2016
| Value | 4121X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B
| Value | J, K, L |
|---|---|
| Type B | At least 3 chemicals for 30 minutes |
| J | n-Heptane |
| K | Sodium Hydroxide 40% |
| L | Sulphuric Acid 96% |
Selected Option Specifics
| SKU | SHO6803 |
|---|---|
| Size | 9/L |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 60 |
| Packs Per Case | 6 |
| Units per Pallet | 1440 |
Packaging
| Unit Height | 20mm |
|---|---|
| Unit Length | 350mm |
| Unit Width | 130mm |
| Pack height | 19cm |
| Pack length | 35cm |
| Pack width | 13cm |
| Weight | 206g |
| Pack weight | 2.4kg |
| Case height | 41.5cm |
| Case length | 46cm |
| Case width | 38cm |
| Case weight | 14.4kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth.
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown.
Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
Chemical resistant glove. Not suitable for cut, heat, thermal, electrical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement
You may also like
CLEARANCE
Torq Black
Impact Protection Glove with Cut Resistance
EN 407:2004:X2XXXX | EN 388:2016:4X44EP
CLEARANCE
Torq Red
Impact Protection Glove with Cut Resistance
EN 388:2016 + A1:2018:4X43FP | EN 407:2004:X2XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A7, X, X | ANSI 138:2019:Level 1 | EN 388:2016:4X43FP
CLEARANCE
Sapphire Garnet
Palm Coated Latex with a Cut Resistant Aramid Liner
EN 388:2016 + A1:2018:3X44C | EN 407:2020:X2XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A4, 4, 4
Toro
Lightweight and Durable with PU Palm
EN 388:2016 + A1:2018:4131X | ANSI/ISEA 105:2016:X, 6, 2 | EN 388:2003:4131 | EN 388:2016:4131X
660/34 Extended Cuff PVC Gauntlet
Enquiry for: 660/34 Extended Cuff PVC Gauntlet
Thank you for your message. We'll be in touch soon.