4530 XF
The latest addition in the 4500 Series 3-Panel Respirator Range – the 4500 Extended Fit (XF) FFP3
Product Features
- Consistent, trusted protection, features, and performance across the 4500 Series
- XF variants are specifically engineered to accommodate a wider user demographic
- Improved comfort and security for users requiring extended strap length
- Improved donning and doffing for larger or broader face profiles
- Premium disposable fold flat respirator for easy storage, donning and doffing
- Secure, metal-free harness system with colour coded textile elastic for easy identification of FFP level
- Soft, flexible and adjustable nose bridge for increased fit factor and comfort
- High flow exhalation valve for low breathing resistance, colour-coded for easy identification of FFP level
Certifications
CAT III
Features
Further Information
The latest addition in the 4500 Series 3-Panel Respirator Range – the 4500 Extended Fit (XF). With enhanced strap elasticity and adaptability, the 4500-XF delivers a secure, comfortable fit for users requiring extended strap length– all while maintaining the trusted protection and performance of the original 4500 Series.
Product Specifics
| Filter Media Material | Non-Woven Textile |
|---|---|
| Headstrap Material | Latex-Free Elastane |
| Inner Cover Material | Polypropylene |
| Nosefoam Material | Polyethylene Foam |
| Valve Diaphragm Material | Polyethylene |
Storage Conditions
| Humidity | 70% |
|---|---|
| Maximum Temperature | 35°C |
| Minimum Temperature | -5°C |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | III |
| EN 149:2001 + A1:2009 | FFP3 NR |
EN 149:2001
| Class | FFP3 |
|---|---|
| Disposable | ✓ |
Selected Option Specifics
| SKU | ASRAPL302AZ |
|---|---|
| Size | One-Size |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | Grey |
| Shelf Life | 5Years |
Ordering information
| Items per Pack | 20 |
|---|---|
| Case Quantity | 240 |
| Packs Per Case | 12 |
| Units per Pallet | 4800 |
Packaging
| Unit Height | 5mm |
|---|---|
| Unit Length | 250mm |
| Unit Width | 90mm |
| Pack height | 26mm |
| Pack length | 18mm |
| Pack width | 10.5mm |
| Weight | 13g |
| Pack weight | 0.35kg |
| Case height | 36.9cm |
| Case length | 52.4cm |
| Case width | 33cm |
| Case weight | 5kg |
Product Selector Guidance Chart
| Option | Assigned Protection (APF) | Oil/Water Based Particulates | Non-Toxic Dusts | Fine Toxic Dusts/Mists/Fumes | Very Fine Toxic Dusts/Mists/Fumes | Metal Fume |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ASRAPL302AZ | Recommended | Recommended | Recommended | Recommended | Recommended |
Storage
Product should be stored in clean, dry conditions with a temperature range of -5°C to +35°C in humidity of <70%. Store or transport in original packaging.
Recommendations for Use
USER INSTRUCTIONS: Use only in accordance with these instructions, as incorrect use could result in danger to life or health. Fit according to instructions BEFORE entering the contaminated area. Discard safely after use or replace with a new respirator if: • Excessive clogging of the respirator causes breathing difficulty or discomfort • If the respirator becomes damaged • The respirator has been worn for 8 hours. Do not use in oxygen deficient, (less than 19%), explosive atmospheres or confined spaces where gases or aerosols may accumulate and the concentration of contaminant is immediately dangerous to life or health, (over the IDLH value). Leave the contaminated area if: • The respirator is damaged • You become dizzy or have difficulty breathing • You become irritated or other distress occurs • You become uncertain of the nature and/or concentration of contaminant. WARNING: • As facial hair reduces the protection offered it is recommended that these respirators are used by clean shaven personnel only • Do not use for protection against gases • Single shift use only • Do not remove whilst in contaminated area.
You may also like
4520
Disposable 3-Panel Fold Flat Respirator - FFP2
EN 149:2001 + A1:2009:FFP2 NR | EN 14683:2019:Type IIR
4530 XF
Enquiry for: 4530 XF
Thank you for your message. We'll be in touch soon.