Tons Grip
Breathable General Use Glove with Latex Coated Palm
Product Features
- Flexible, robust glove offering great dexterity and with good resistance to tearing
- Comfortable polyester/cotton knit liner
- Rough latex finish for a secure grip
- Breathable back of hand to reduce perspiration
- Designed for continuous wear
- Bulk packed to reduce plastic packaging.
Certifications
CAT II
EN 388:2016
2131X
Features
Further Information
A flexible and robust glove with great rough textured latex grip
Product Specifics
| Coating | Latex |
|---|---|
| Cuff Style | Elasticated Knit Wrist |
| Gauge | 10 |
| Liner | Polyester, Recycled Cotton |
| Series | Tons |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 | 2131X |
EN 388:2016
| Value | 2131X | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 2(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 3(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKYTONS5 |
|---|---|
| Size | 11/XXL |
| Main Colour | Red |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Weight | 100g |
|---|---|
| Case height | 31cm |
| Case length | 59cm |
| Case width | 26cm |
| Case weight | 13kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth. Note: The performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown. Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Notes
WARNING: Latex may cause allergies.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
General handling glove. Not suitable for thermal, electrical or chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
CLEARANCE
Torq Derrick
Cotton Impact Glove, with Cut Resistance
EN 388:2016 + A1:2018:1241BP | EN 407:2004:X2XXXX | EN 407:2020:X2XXXX | EN 420:2003 + A1:2009 | ANSI/ISEA 105:2016:A2, 3, 2 | ANSI 138:2019:Level 2 | EN 388:2016:1241BP
771 NBR
Durable and Supple Chemical Resistance Gauntlet
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:J, K, L | EN 388:2016 + A1:2018:4111X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 388:2016:4111X
Retail: EMGR755
Cut Level E / A5 Cut Resistant Glove with PU Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4X43E | EN 407:2020:X1XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A5, 4, 4
490
Triple Dipped, Insulated PVC Chemical Resistance Gauntlet
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:J, K, L | EN 388:2016 + A1:2018:4221X | EN 511:1 2 1 | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 388:2016:4221X
Tons Grip
Enquiry for: Tons Grip
Thank you for your message. We'll be in touch soon.