Torben
Impact Protection with Cut Resistance & Reinforced Thumb Crotch
Product Features
- Flexible & soft 13 gauge liner provides excellent comfort
- Excellent grip with a nitrile foam sandy coating on the palm
- Hi-viz yellow liner for efficient hand signalling in poorly-lit environments
- Dense, moulded TPR protection zones on knuckles, fingers, thumb & back of hand
- TPR zones are sewn to the liner for increased resistance
- Reinforced thumb crotch for enhanced durability
- Breathable back of hand to reduce perspiration
- Wrist well protected
Certifications
IMPACT
Level 2
CAT II
EN 388:2016
4X43CP
Further Information
A dexterous hi viz cut resistant glove with TPR impact protection panels & nitrile foam coating. Ideal for precision handling tasks where there is a with risks of bumps & knocks.
Product Specifics
| Coating | Nitrile |
|---|---|
| Cuff Style | Elasticated Knit Wrist |
| Gauge | 13 |
| Liner | Engineered HPPE, Glass Fibre, Nylon, HPPE |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| ANSI 138:2019 | Level 2 |
| EN 388:2016 | 4X43CP |
ANSI/ISEA 138:2019
| Value | Level 2 | |
|---|---|---|
| Impact Protection | 2(1-3) |
EN 388:2016
| Value | 4X43CP | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | C(A-F) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY845 |
|---|---|
| Size | 11/XXL |
| Main Colour | Red |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 60 |
| Packs Per Case | 6 |
Packaging
| Unit Height | 30mm |
|---|---|
| Unit Length | 350mm |
| Unit Width | 170mm |
| Pack height | 17cm |
| Pack length | 32cm |
| Pack width | 23cm |
| Weight | 233g |
| Pack weight | 2.3kg |
| Case height | 24cm |
| Case length | 59cm |
| Case width | 47cm |
| Case weight | 14.72kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth. Note: The performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown. Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
General handling glove with cut and impact protection. Not suitable for thermal, electrical and chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
709B
Black Single Use Glove with Pyragrip Engineered Texture, 100% Nitrile, Powder Free, 240mm Long
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:K, P, T | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 21420:2020
TRC352
Water Repellent Fully-Coated Dual Latex Grip Glove
EN 388:2016 + A1:2018:3131A | EN 407:2020:X2XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A1, 4, 2
EMG728
Cut Level B / A2 Cut Resistant Glove with Nitrile Sandy Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4X43B | EN 407:2020:X1XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A2, 6, 4
Best D-Flex+ 8127
Heavyweight Uncoated Food Safe Cut Resistant Glove
EN 388:2016 + A1:2018:2X41F | EN 388:2016:2X41F
Torben
Enquiry for: Torben
Thank you for your message. We'll be in touch soon.