Torque Stealth
Flexible Impact Protection with Oil Grip
Product Features
- Anti-slip technology for enhanced cushioned grip
- Durable double synthetic leather construction
- Constructed using keprotec fabric by schoeller to enhance durability & provide temperature stability
- Dense, moulded TPR protection zones on knuckles, fingers, thumb & back of hand
- Textured grip reinforced with Kevlar applied to thumb & index finger
- Oil & water resistant palm
- Neoprene cuff resists snagging
- Anatomical design helps prevent hand fatigue
Certifications
CAT II
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
3241AP
Features
Further Information
A durable & extremely flexible impact resistant glove reinforced at the thumb & index finger.
Product Specifics
| Coating | Polyester, PVC |
|---|---|
| Cuff Style | Velcro Fastener & Elasticated |
| Liner | Polyurethane, Synthetic Leather |
| Series | Torque |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 3241AP |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 3241AP | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 2(1-5) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | A(A-F) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY864 |
|---|---|
| Size | 10/XL |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Case Quantity | 60 |
|---|
Packaging
| Unit Height | 160mm |
|---|---|
| Unit Length | 310mm |
| Unit Width | 10mm |
| Weight | 300g |
| Case height | 51cm |
| Case length | 6cm |
| Case width | 27cm |
| Case weight | 19.8kg |
Storage
Gloves should be ideally stored in dry conditions in original packaging, away from direct sunlight.
Recommendations for Use
Do not wear gloves when there is a risk of entanglement by moving parts of machines. Both new and used gloves should be thoroughly inspected before being worn to ensure no damage is present.
You may also like
Rialto
Nitrile Gauntlet Providing Protection From Chemicals & Liquids
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:A, J, K, L, M, N, O, P, T | EN 388:2016 + A1:2018:4101X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 388:2016:4101X
Torq Chem X
360 Degree Cut and Chemical Resistant PVC / Nitrile Impact Gauntlet
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:A, J, K, L, M, N, O, P, T | EN 388:2016 + A1:2018:4X41EP | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A5, X, 4 | ANSI 138:2019:Level 2
CLEARANCE
4552
Biodegradable, Multi-Purpose Glove with Sponge Nitrile Grip
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:J, K, L, M, N, O, P, T | EN 407:2020:X1XXXX | EN 388:2003:4121
CLEARANCE
Idaho 360
3/4 HPT Foam Coating & Genium Liner with Touchscreen Capabilities
EN 388:2016 + A1:2018:3121X | ANSI/ISEA 105:2016:X, 2, 2 | EN 388:2016:3121X
Torque Stealth
Enquiry for: Torque Stealth
Thank you for your message. We'll be in touch soon.