Ultimus
Cut Level 5 Glove with Reinforced Thumb, Sponge Nitrile Palm
Product Features
- Seamless HPPE and glass cut resistant liner with an advanced sponge nitrile palm coating
- Excellent grip in damp, oily and dry conditions
- High levels of flexibility and dexterity
- 10 gauge liner and enhanced protective padding
- Reinforced thumb-line enhances durability and grip
- Breathable liner helps to keep the hands cool
- Elasticated wrist provides a secure fit
- Seamless liner prevents irritation
Certifications
CAT II
Features
Further Information
A flexible and durable glove providing a high level of resistance to cuts when handling sharp, slippery objects such as glass and metal.
Product Specifics
| Coating | Sponge Nitrile |
|---|---|
| Cuff Style | Elasticated |
| Gauge | 10 |
| Liner | HPPE |
| Series | Ultimus |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY673 |
|---|---|
| Size | 9/L |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Weight | 87.5g |
|---|---|
| Pack weight | 0.88kg |
| Case height | 32cm |
| Case length | 52cm |
| Case width | 23cm |
| Case weight | 10.5kg |
Cleaning
Both new and used gloves should be thoroughly inspected before being worn to ensure no damage is present. Gloves should not be left in contaminated condition if reuse is intended in which case gloves should be cleaned as far as possible. If appropriate, decontamination may take place under lukewarm water using laundry soap and detergent. Don’t use chlorine bleaches.
Storage
Gloves should be ideally stored in cool, dry conditions in original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
It is the responsibility of the end user and not the manufacturer to determine glove suitability for the intended use.
These gloves resist cut but are not cut proof. Do no subject to high speed or serrated blades. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
Torq Sirocco
Flexible Glove Featuring Impact Protection, Cut Resistant Liner & Oil Grip
EN 388:2016 + A1:2018:4X44DP | EN 420:2003 + A1:2009 | ANSI/ISEA 105:2016:A6, 6, 4 | ANSI 138:2019:Level 2 | EN 388:2016:4X44DP
546W
Polyurethane Coated Safety Glove with an HPPE/Duracoil Polyster Liner
EN 388:2016 + A1:2018:4X42C | EN 388:2016:4X42C
EMG560
Unsupported Nitrile Gauntlet
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:A, J, K, L, M, N, O | EN 388:2016 + A1:2018:4102X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | ANSI/ISEA 105:2016:X, 3, 3
EMG758
Cut Level E / A5 Cut Resistant Glove with Nitrile Sandy Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4X43E | EN 407:2020:X1XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A5, 6, 4
Ultimus
Enquiry for: Ultimus
Thank you for your message. We'll be in touch soon.